Vzpostavljam čuječen stik z otrokom

V torek, 16. 1. 2018, nas je na skupnem roditeljskem sestanku nagovoril dr. Mihael Černetič. V predavanju z naslovom Čuječno starševstvo je spregovoril o tem:

• Kaj je čuječno starševstvo ter kako ga v praksi izvajati?
  • Kako vzpostavljati pristen, čuječen stik z otrokom in ga nadgrajevati?
  • Katere so dimenzije čuječnega starševstva?
  • Izvedel je tudi nekaj kratkih vaj, uporabnih v hitečem vsakdanjiku.

Ob vprašanjih za samorefleksijo smo se starši zamislili, prebudil nas je iz umirjenosti, v katero nas je popeljal s svojim mirnim nastopom.

Kdaj sem se nazadnje zazrl globoko v oči svojega otroka? Pravijo, da se v očeh skriva duša človeka. Sem ga »videl«? Sledila so mu:

• Kdaj nazadnje sem svojega otroka objel? Za daljši čas. Kako sem se ob tem počutil? Mi je bilo prijetno, nerodno?
  • S koliko odstotki svoje pozornosti običajno poslušam, kar mi moj otrok govori? Ali sem pozoren tudi na nebesedni del njegovega sporočila?
  • Katere lastnosti pri svojem otroku trenutno najtežje sprejmem?
  • Kdaj sem nazadnje zares občutil, kako se moj otrok počuti v svojem srcu? Kdaj sem se nazadnje zavedel, kaj v resnici čutim/doživljam ob katerem od svojih otrok?
  • Kako pogosto se zdi, da »izgubim živce« v situacijah s svojimi otroki?
  • Na kakšen način svojim otrokom (vsakemu posebej) izražam čustveno oporo? Kako zahteven sem do sebe kot starša?

Prav je, da si starši ta vprašanja občasno postavimo. In si nanje odgovorimo. Pomagala nam bodo vedno znova vzpostavljati pristen, čuječen stik z našim otrokom, z vsakim posebej.