Dejavnosti

šolsko leto 2017/2018

PROGRAM »ZDRAVE ŠOLE« - AKCIJSKI NAČRT DEJAVNOSTI

V tem šolskem letu ostaja rdeča nit Zdrave šole GIBANJE, DUŠEVNO ZDRAVJE IN PREHRANA. Zato smo se odločili v tem šolskem letu nadaljevati z dejavnostmi, ki so nam v prejšnjem letu dobro uspevale, vendar s spremembami in dopolnitvami.

Na področju GIBANJA nadaljujemo z naslednjimi dejavnostmi:

• JUTRANJE RAZGIBAVANJE (od septembra, 2 x tedensko ob sredah in petkih, v sredo vaje vodi učitelj Saša, ob petkih učenci višjih razredov)
  • MINUTA ZA ZDRAVJE (od oktobra, mesečna preglednica na oglasni deski vsake učilnice, izvaja se pred začetkom 4. ure, vaje vodi učitelj ali dežurni učenec, mesečno izpolnjujemo tabele in sproti analiziramo izvajanje vaj, učitelji morajo poskrbeti za redno izvajanje in beleženje)
  • ŠPORTNI DAN – POHOD (v oktobru, pohod do sosednje šole na Bistrico)
  • 1. SKUPNI RODITELJSKI SESTANEK (obisk fizioterapevtke Metke Vlaj z izvedbo delavnice na poudarku zdrava hrbtenica)

Na področju DUŠEVNEGA ZDRAVJA izvedemo naslednje aktivnosti:

• 2. SKUPNI RODITELJSKI SESTANEK s predavateljem dr. Mihaelom Černetičem na temo ČUJEČNO STARŠEVSTVO
  • NARAVOSLOVNI DAN Živim zdravo (izvedemo spomladi, zbiramo predloge za izvedbo, delavnice na temo Pridobivanje veščin in spretnosti za izboljšanje medosebnih odnosov, urjenje tehnik za obvladovanje stresa)

Na področju PREHRANE se bomo še naprej trudili nadaljevati:

• prizadevanja za zdravo prehranjevanje s skrbno pripravo jedilnikov in pripravo obrokov,
  • zdrave prehranjevalne navade in miselnost prenašati v domove naših otrok in učencev,
  • skrbeti za kulturno obnašanje pri mizi in spoštljiv odnos do hrane,
  • dogovorjeno praznovati rojstne dneve otrok, učencev in zaposlenih (prinašamo izključno sadje).

šolsko leto 2016/2017

GIBANJE:

• 1. Športni dan - 1. 10. 2016 (Festival zdravja – predstavitev nove himne Mi smo zdrava šola, nove zastave) učenci od 1. do 9. razreda tečejo kros, razgibavanje za vse generacije s fizioterapevtom g. Sircem, predstavitev Judo kluba Prlekije, preizkušanje judo veščin, predstavitev Plesne šole Urška Pomurje in plesanje z njimi, preventivne meritve krvnega tlaka in vrednosti sladkorja v krvi pri medicinskih sestrah iz ZD Ljutomer. K sodelovanju vabljeni člani Kluba 65 + iz občine Razkrižje.
  • Jutranja telovadba (3 krat na teden: torek, sreda in petek izvajamo jutranje razgibavanje od 8. 05 do 8. 15 vsi učenci od 1. do 9. razreda ter zaposleni na šoli, ki se lahko udeležijo te dejavnosti)
  • Minuta za zdravje – od decembra naprej dnevno izvajanje minute za zdravje za učence od 1. do 9. razreda  (predmetna stopnja od 4. do 9. razreda pri 4. šolski uri, na razredni stopnji od 1. do 3. razreda se izvaja minuta vsak dan časovno po potrebi)
  • Športni dan (Spomladanski pohod – medgeneracijsko druženje - predstavniki staršev, lokalne skupnosti, zdravstvenega tima in šolska skupnost organizirajo in sodelujejo pri izvedbi spomladanskega športnega dne)

DUŠEVNO ZDRAVJE:

• Naravoslovni dan - Živim zdravo (v začetku februarja – socialne igre, primeri dobre prakse, medgeneracijsko druženje, predlogi šolske skupnosti). Učenci in učitelji  bomo sodelovali v delavnicah, namenjenim ozaveščanju vrednot ter razvijanju socialnih veščin, pridobili bomo znanje o za izboljšanje medosebnih odnosov ter o oblikovanju ustrezne samopodobe.
  • Safe.si – predstavitev za starše, učence, zaposlene. Osveščanje o varni rabi interneta in mobilnih telefonov za otroke, najstnike, starše in vzgojitelje ter učitelje, pridobivanje veščin za varno rabo interneta, preprečevanje tveganih vedenj, skrb za lastno varnost in spodbujanje samospoštovanja.

VTIS VODJE ZDRAVE ŠOLE O FESTIVALU ZDRAVJA

Imeli smo lep, sončen, zdrav in zabaven športni dan. S skupnimi močmi in sodelovanjem ter dobro voljo nam je uspelo izpeljati enkraten dan dejavnosti, ki bi ga bilo vredno še kdaj ponoviti.

To je bil začetek promocije zdravega načina življenja na šoli v našem lepem okolju. Sedaj pa živimo zdravo življenje!

Petra Žibrat

JUTRANJA TELOVADBA