Zdravje v vrtcu

Rezultat iskanja slik za zdravje v vrtcu

Naš vrtec se je tudi v tem šolskem letu vključil v program Zdravje v vrtcu, ki je podprt s strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) in je usmerjen v vse ciljne skupine v vrtcu (otroke, starše in delavce).

S sodelovanjem v programu želimo  oblikovati zdravo in varno okolje, ki bo pozitivno vplivalo na krepitev  in ohranjanje našega zdravja in zdravja otrok. Vse cilje skupine v vrtcu  bomo  spodbujali k gibanju in uživanju zdrave hrane, razvijanju zdravih medosebnih odnosov, preprečevanju širjenja nalezljivih bolezni, odvajanju zdravju škodljivih razvad, preprečevanju izgorevanja na delovnem mestu, izvajanju preventivnih ukrepov za zdravje zob.

V projekt so vključene vse skupine našega vrtca. Dejavnosti bodo potekale skozi celotno leto in se bodo prepletale z ostalimi dejavnostmi.

V  šolskem letu 2017/2018 je rdeča nit programa »ŠIRIMO OBZORJA S PREHRANO«.

Tako smo si  v letnem delovnem načrtu vrtca zadali kot eno izmed prednostnih nalog tudi krepitev zdravja z dejavnostmi na različnih področjih:

Telesna aktivnost

• redne tedenske vadbene ure v športni dvorani OŠ ali večnamenskem prostoru vrtca
  • aktivnosti na prostem v vseh letnih časih
  • jesenski kros
  • sodelovanje v športnem programu Mali sonček
  • joga za otroke v Tednu otroka
  • Pohod otrok in staršev na Šprinc in športne igre (ob Dnevu družine)
  • Pohod dedkov in babic (6. oktober 2017, Do Slomškovega mlina v Razkrižju)
  • pohodništvo – interesna dejavnost za starše in otroke (izvedba 4 pohodov)
  • sodelovanje na 1. športnem dnevu v Vrtcu Cezanjevci

Zdrava prehrana

• vsakodnevno uživanje sadja in zelenjave
  • skrb za redno pitje vode in nesladkanih čajev
  • praznovanje rojstnih dni s sadjem pripravljenim na različne načine
  • praznovanje rojstnih dni zaposlenih s sadjem
  • aktivnosti na temo »JABOLKO« v sklopu Tradicionalnega slovenskega zajtrka (petek, 17. november 2017, obisk čebelarjev, sodelovanje vrtca in šole)
  • spoznavanje kulinarike in prehranjevalnih navad drugih kultur in narodnosti
  • predavanje in delavnica  s starši Priprava zdravih obrokov

Higiena rok in zob

• skrb za higieno rok in pravilno umivanje rok
  • skrb za ustno higieno z vključitvijo v projekt Zobni alarm (4 tematska srečanja: higiena, anatomija, karies, prehrana) in obiski diplomirane medicinske sestre  iz Zdravstvenega doma Ljutomer, obisk zobozdravstvene ambulante
  • v vseh skupinah se bo tekom leta izvajalo umivanje zob, ki se bo po potrebi za krajši čas prekinilo (virozna obolenja)
  • predavanje za starše na temo zobne higiene (24. oktober 2017)

Obeleževanje svetovnih dni v povezavi z zdravjem

• Dan zdravja (7. april 2018, spomladanski kros)
  • Dan Zemlje (22. april 2017)
  • Dan družine (maj 2018, Pohod otrok in staršev na Šprinc in športne igre)
  • Dan prijateljstva (4. maj 2017, Pohod v vrtcu Mala Nedelja)
  • Dan Sonca (28. maj 2018)
  • obeleževanje prehodov letnih časov

Duševno zdravje

• s pomočjo različnih socialnih iger in učenja veščin ter ustreznega izražanja čustev bodo otroci razvijali dobre medosebne odnose in se učili ustreznega reševanja sporov
  • druženje otrok iz različnih skupin (zjutraj ob prihodu v vrtec in popoldan ob odhodih domov, v skupnem prostoru vrtca, na igrišču, terasah, v času počitnic, …)
  • druženje otrok iz vrtca in osnovne šole
  • praznovanje rojstnih dni s poudarkom na pozitivnih občutjih, doživetjih

Varno s soncem

S projektom bomo začeli v mesecu maju in bo trajal do konca avgusta.

Ogled filmov

• Čiste roke za zdrave otroke
  • Ostal bom zdrav
  • Dobili bomo dojenčka

Ostale aktivnosti

• Vrtec v naravi (otroci pred vstopom v šolo 28.,29. 30. maj 2018, CŠOD Ajda Libeliče skupaj z vrtcema Stročja vas in Cven)
  • plavalni tečaj
  • skrb za okolje  in ločevanje odpadkov (ločeno zbiranje zamaškov, plastike, papirja)
  • sodelovanje v projektu Eko nahrbtnik Zelena žabica
  • Varnost v prometu – sodelovanje v projektu Promet, obisk policista iz PU Ljutomer v vrtcu

…in še veliko drugih dejavnosti, ki jih bomo izvedli strokovni delavci v svojih oddelkih.

Poročilo skupina 1-3

Poročilo skupina 4